background






NDES 2010 home

Organisation

Program

Submission

Registration

Location

Contact


IEEE_Logo

Technical Program

Download the Technical Program as PDF document.

[ Wednesday, 26 May ] [ Thursday, 27 May ] [ Friday, 28 May ]


May 25, 2010 (Tuesday)

Time slot

Schedule / Room

16:00-18:00

Registration at Görges-Bau (conference venue) — Wed/Thu: 8-17, Fri: 8-12

18:00-20:00

Welcome and Get-Together / Görges-Bau (conference venue)


May 26, 2010 (Wednesday)

Time slot

Time

Schedule

Room

08:15-08:30

Welcome Note

Ronald Tetzlaff

226

08:30-10:00

Invited lectures 1

Chairman: Wolfgang Schwarz

226

08:30

Guanrong (Ron) Chen (City University of Hong Kong, China)

Pinning Control of Nonlinear Network Synchronization

09:15

Maciej Ogorzalek (Jagiellonian University, Krakow, Poland)

Fractal Techniques Boost Performance of Microelectronic Circuits

10:00-10:30

Coffee break

10:30-11:50

Session 1.1: Nonlinear circuits & systems 1

Chairman: Guanrong (Ron) Chen

127

10:30

The Barkhausen Criterion (Observation ?)

Erik Lindberg.

10:50

Asymptotic and Numerical Analysis of Equation with Large Delay

Ilya S. Kashchenko.

11:10

A New Quality Factor for the Comparison of Multiplier Architectures

Ahmed Darrat and Wolfgang Mathis.

11:30

Design of coupling for arbitrary lag synchronization in chaotic oscillators

Prodyot Kumar Roy, Sourav Kumar Bhowmick, Ioan Grosu and Syamal Kumar Dana.

10:30-11:50

Session 1.2: Control & Synchronisation 1

Chairman: Yoshifumi Nishio

229

10:30

Desynchronization of Mean-Field Coupled Oscillators by Remote Virtual Grounding

Arunas Tamasevicius, Skaidra Bumeliene, Elena Tamaseviciute, Gytis Mykolaitis and Raimundas Kirvaitis.

cancelled

Nonlinear Observer Based Control of a Chaotic Phase Locked Loop

Mohamed Mchiri and Karim Trabelsi.

cancelled

Observer approch for synchronization of chaotic time delay Chua circuit :application to secure communication

Karim Trabelsi and Mohamed Mchiri.

10:50

Communication system with chaotic radiopulses in the real channels

Lev Kuzmin.

11:50-12:00

break

12:00-13:20

Session 2.1: Nonlinear circuits & systems 2

Chairman: Erik Lindberg

127

12:00

Generation of the microwave dynamic chaos in ring self-oscillatory system on CMOS structure

Alexander Dmitriev, Elena Efremova and Artem Nikishov.

12:20

Influence of electron velocity dispersion on dynamics of electron beam with virtual cathode

Semen Kurkin, Alexander Hramov and Alexey Koronovskii.

12:40

Observer Based Measurement of the Adenosine Diphosphate Concentration in Multimodal Oscillatory Pancreatic Beta Cells

Klaus Röbenack.

13:00

Spiking in Delay-Coupled FitzHugh-Nagumo Systems with Feedback

Anastasiia Panchuk.

12:00-13:20

Session 2.2: Control & Synchronisation 2

Chairman: Toshimichi Saito

229

12:00

Synchronization in Two Polygonal Oscillatory Networks Sharing a Branch

Yoko Uwate, Yoshifumi Nishio and Ruedi Stoop.

12:20

Chaos Control of the Chaotic Colpitts Oscillator

Arturo Buscarino, Luigi Fortuna, Mattia Frasca and Gregorio Sciuto.

12:40

Generalized synchronization in mutually coupled dynamical systems

Olga Moskalenko, Alexey Koronovskiy, Alexander Hramov and Svetlana Shurygina.

13:00

Chaotic Behavior of Hysteresis Cellular Nonlinear Networks and its Control

Angela Slavova.

13:20-14:30

Lunch at “Alte Mensa”

14:35-15:20

Invited lectures 2:

Chairman: Vladimir Nekorkin

226

Michael Tse (Hong Kong Polytechnic University, China)

Composing Music by Complex Networks

15:20-15:30

Coffee break

15:50-17:10

Session 3.1: Chaos phenomena & control

Chairman: Alexander Dmitriev

127

cancelled

Focusing Time--Dependent Billiards as Maxwell's Demon

Alexander Loskutov and Alexei Ryabov

15:50

Chaos based networking systems sharing a common nonlinearity

M Santhiah and P Philominathan.

16:10

Noise-induced Phenomena in a Bio-inspired Chemical Sensor Array

Kazuki Nakada, Katsumi Tateno, Hatsuo Hayashi and Kiyonori Yoshii.

16:30

Explicit model predictive control for the start-up and orbital stabilization of a boost converter

Axel Schild, Jan Lunze and Wolfgang Schwarz.

15:50-17:10

Session 3.2: Signal processing

Chairman: Michael Tse

229

15:50

Music Score Recognition System for a Robot controlling a Theremin

Kristina Kelber, Nils Wabnik and Carlos Hernandez Franco.

16:10

A Cochlear Active Transmission-Line Model without Wave Reflection

Tohru Kohda, Takao Une and Kazuyuki Aihara

16:30

Automatic Discovery of Subgoals in Reinforcement Learning using Betweeness Centrality Measures

Ali Ajdari Rad, Parham Moradi, Alireza Kahdivi and Martin Hasler.

16:50

Prediction of Time-Series Data using PSpice and Runge-Kutta Method

Kazuhisa Yoshimatsu, Masayuki Yamauchi and Yoshifumi Nishio.


May 27, 2010 (Thursday)

Time slot

Time

Schedule

Room

08:30-10:00

Invited lectures 3:

Chairman: Ronald Tetzlaff

226

Leon Chua (University of California at Berkeley, USA)

From G-clef to 137

10:00-10:30

Coffee break

10:30-11:50

Session 4.1: Nonlinear circuits & systems 3

Chairman: Patrick Marcié

127

10:30

Circuit Implementation of an A/D Converter Based on the Scale-Adjusted β-Map Using a Discrete-Time Integrator

Yoshihiko Horio, Kenya Jin'no, Tohru Kohda and Kazuyuki Aihara.

10:50

Peak Search Algorithm of Frequency Characteristics with Unstable Region

Hiroshige Kataoka, Yoshihiro Yamagami and Yoshifumi Nishio.

11:10

An Experimental Investigation of PWM-1 Controlled Circuit with Time Delay

Kenichi Tasaki, Hiroyuki Asahara and Takuji Kousaka.

11:30

Qualitative Mechanism of DC/DC Converter containing Spike Noise

Hiroyuki Asahara and Takuji Kousaka.

10:30-11:50

Session 4.2: Neural networks, neurodynamics, robots 1

Chairman: Maciej Ogorzalek

229

10:30

Two-Compartment Phenomenological Model of Dopaminergic Neuron

Denis Zakharov, Alexey Kuznetsov and Vladimir Nekorkin.

10:50

An adaptive coupling scheme for the Kuramoto model of complex networks

Ning Bo, Hou Jian-Li, Ren Quansheng and Zhao Jianye.

11:10

Improved Divided Chaotic Associative Memory for Successive Learning

Yohei Takamori and Yuko Osana.

11:30

Network motifs in STDP-driven neuronal networks

Quansheng Ren, Kiran M. Kolwankar, Areejit Samal and Juergen Jost.

11:50-12:00

break

12:00-13:20

Session 5.1: Nonlinear circuits & systems 4

Chairman: Kristina Kelber

127

12:00

An Exactly Solvable Chaotic Circuit

Ned Corron, Mark Stahl and Jonathan Blakely.

12:20

Complex dynamics in a new PWL chaotic circuit

Arturo Buscarino, Luigi Fortuna and Mattia Frasca.

12:40

Shilnikov Chaos and Mixed-mode Oscillation in asymmetry-induced Chua circuit

Satyabrata Chakraborty and Syamal Kumar Dana.

13:00

Penetration and Reflection Mechanisms of Phase-Inversion Waves in Lattice Oscillators

Hitoshi Aburatani, Suguru Yamane, Masayuki Yamauchi and Yoshifumi Nishio.

12:00-13:20

Session 5.2: Neural networks, neurodynamics, robots 2

Chairman: Angela Slavova

229

12:00

Data Clustering based on Hebbian Learning in Inhomogeneous Coupled Map Lattices

Thomas Ott and Urs Mürset

12:20

Transient Dynamics and Metastable States in an Ensemble of Synaptically Coupled Morris-Lecar Neurons

Vladimir Nekorkin, Dmitry Kasatkin and Aleksey Dmitrichev.

12:40

On the Chaos Associative Memory with Tchebycheff Activation Function

Masahiro Nakagawa.

13:20-14:30

Lunch at “Alte Mensa”

14:35-15:20

Invited lectures 4:

Chairman: Syamal Dana

226

Vladimir I. Nekorkin (Institute of Applied Physics, RAS Nizhny Novgorod, Russia)

Nonlinear Dynamical Approach for Study of Neural Networks Activity

15:20-15:30

Coffee break

15:50-17:30

Session 6.1: Bifurcation & Chaos 1

Chairman: Tohru Kohda

127

15:50

Detecting unstable periodic spatio-temporal states of spatial extended chaotic systems

Alexander Hramov and Alexey Koronovskii.

16:10

Phase-flip bifurcation in a system of time-delay coupled oscillators

Vladimir Klinshov and Vladimir Nekorkin.

cancelled

T-point-Hopf bifurcation in electronic circuits

Antonio Algaba, Fernando Férnandez, Manuel Merino and Alejandro Rodríguez.

cancelled

Global bifurcations in a family of coupled systems

Antonio Algaba, Cristobal Garcia, Manuel Merino and Manuel Reyes.

16:30

Generalizations of Blakesley's Voltage Source Shift Theorem

Albrecht Reibiger

15:50-17:30

Special Session: Neural networks for cognitive agents

Chairman: Ruedi Stoop

229

15:50

Multiobjective optimization of Echo State Networks for multiple motor pattern learning

A. F. Krause, B. Blasing, T. Schack

16:10

Parallel Central Pattern Generators for locomotion control in a humanoid robot model

I. Aleo, P. Arena, L. Patane

16:30

Reaction-diffusion-like Systems for event representation and beyond

J.A. Villacorta-Atienza, V. A, Makarov, M. G. Velarde

16:50

Chunking by naming: A nonlinear recurrent network for storing hierarchical memory contents

H. Cruse, M Schilling

17:10

Tribot: a hybrid robot for cognitive algorithm implementation

P. Arena, L. Patané, M. Pollino, C. Ventura

19:00

Visit to the Dresden cathedral (Catholic Church of the Royal Court of Saxony), introduction to the SILBERMANN organ & short concert

20:00

Conference dinner at Sophienkeller


May 28, 2010 (Friday)

Time slot

Time

Schedule

Room

08:30-10:00

Invited lectures 5:

Chairman: Martin Hasler

226

08:30

Syamal Dana (Central Instrumentation Indian Institute of Chemical Biology, Kolkata, India)

Engineering Synchronization in Chaotic Oscillators by Design of Coupling

09:15

Ruedi Stoop (University and ETH Zürich, Switzerland)

Global real-world shrimp hierarchies

10:00-10:30

Coffee break

10:30-11:30

Session 7.1: Bifurcation & Chaos 2

Chairman: Ute Feldmann

226

10:30

Comparison of Eyelet Intermittency and Type-I Intermittency with Noise

Alexander Hramov, Alexey Koronovskiy, Maria Kurovskaya and Olga Moskalenko.

10:50

Bifurcation of a simplified model of the boost converter with solar cell input

Toshimichi Saito and Daisuke Kimura.

11:10

Self-Generation of Chaotic Dissipative Soliton Trains in Active Ring Resonators with Ferromagnetic Films

Sergey Grishin and Yurii Sharaevskii.

11:30

Bifurcations in memristive oscillators

Fernando Corinto, Alon Ascoli and Marco Gilli

10:30-11:50

Session 7.2: Nonlinear network analysis

Chairman: Arunas Tamasevicius

229

10:30

Exponential Transient Oscillations and Their Stabilization in a Bistable Ring of Unidirectionally Coupled Maps

Yo Horikawa and Hiroyuki Kitajima.

10:50

Bistability and supratransmission in a nonlinear electronic Klein-Gordon network

B. Bodo, S. Morfu, P. Marquie and M. Rossé.

11:10

Memristive effect in the model of superconductive-normal transition

Linda Ponta, Anna Carbone, Marco Gilli and Piero Mazzetti.

11:30

Studying Circuit Disturbances of MOS LC-Tank Oscillators based on Order Reduction Techniques

Jan Bremer, Marco Reit and Wolfgang Mathis

11:50-12:00

break

12:00-12:15

Closing remarks

Wolfgang Schwarz

226

12:15-13:30

Lunch at “Alte Mensa”

end of workshop

   

modification date: 27 May 2010 — contact web admin web-at-ndes2010-dot-org